Thajské masáže La Flora
História thajskej masáže
Thajská masáž má viac ako 2500 ročnú tradíciu a vychádza z indickej ajurvédskej medicíny, tradičnej čínskej medicíny a budhistickej filozofie. Prapôvod liečiteľských metód a samotnej medicíny začína práve z uvedeného obdobia, kedy ešte neexistovala veda v dnešných exaktných, racionálnych a na dôkazoch založených princípoch. Moderné masáže sa venujú niektorým svalovým skupinám so špecifickou technikou, kým thajská masáž je najkomplexnejšia čo sa týka využitia techník, anatomickej lokality a vôbec celostného prístupu. To avšak neznamená, že moderné masáže sú horšie. Práve vhodná kombinácia a správna indikácia rozhoduje o konečnom prínose pre zdravie klienta/pacienta. Nesmierne obdivuhodné je to, že napriek chýbaniu vedeckých poznatkov dokázali pred tisícročiami empíriou (pozorovaním, testovaním, analýzou, skúsenosťami) vypracovať účinné liečebné postupy, ktoré popísali alternatívnou terminológiou vychádzajúcou z vtedajšej filozofie. Aj keď tieto princípy nie sú popísané dnešnou vedeckou terminológiou a presnými zákonitosťami, stále majú svoje doplňujúce postavenie v modernej celostnej medicíne pre svoju nezanedbateľnú účinnosť a prínos v uzdravovaní.
Skutočný vedecký charakter medicíny sa vyvíjal postupne tak, ako prichádzali nové objavy, vynálezy a exaktný prístup spracovávania nových informácií. Počiatky vedeckého charakteru medicíny začínajú obdobím gréckej antiky spojenej s menom Hippokrates.
Celostný prístup k pacientovi bol vždy prítomný v liečebných postupoch orientálnej ako aj “európskej” vedeckej Hippokratovej medicíny (grécky výraz holistický – celostný). Nanešťastie dnešná “západná” oficiálna medicína v praxi nenápadne opustila celostný charakter prístupu k pacientovi a je stále viac zameraná na príznaky ako na príčinu ochorení napriek tomu, že samotná definícia zdravia podľa WHO celostný charakter zdôrazňuje.